baner

Horúčka

Horúčka sama o sebe nie je choroba, je príznakom ochorenia a patrí k obranným mechanizmom v tele, preto sa jej netreba za každú cenu a hneď od nástupu brániť. Pri zvýšenej teplote sa ani baktérie a vírusy nemôžu dobre množiť a vyššia teplota tela zároveň podporuje prekrvenie orgánov a tkanív, čím umožňuje telu prenášať obranné bunky k zápalovému ložisku.

Pri infekcii sa vytvárajú látky, ktoré nastavia termoregulačné centrum v mozgu na vyššiu teplotu. Telo sa tomuto stavu prispôsobuje uvoľňovaním a sťahovaním svalov-triaškou, ako aj znížením prietoku krvi periférnymi časťami tela- preto môže mať dieťa studené ruky a nohy. Keď sa teplota tela vyrovná teplote nastavenej v termoregulačnom centre, začne sa dieťa potiť a teplota klesá.

Ako meriame teplotu?

U malých detí do 2 rokov meriame teplotu v konečníku. Telesná teplota v jadre je vyššia, preto v porovnaní s meraním pod pazuchou odpočítame 0,5 °C.

  Pod pazuchou V konečníku
Normálna telesná teplota 36°C-37°C 36,5°C-37,5°C
Zvýšená telesná teplota 37,1°C -38°C 37,6°C- 38,5°C
Horúčka Nad 38°C Nad 38,5°C
Podchladenie Pod 36°C Pod 36,5°C 

Čo môžete urobiť doma

 • Teplota do 38°C znamená, že dieťa bojuje s infekciou, preto sa ju neusilujeme za každú cenu znižovať
 • Zvýšte príjem tekutín (voda, čaj, riedené ovocné šťavy)
 • Často vetrajte, dbajte na primerané oblečenie, aby sa dieťa neprehrialo
 • Ak má dieťa triašku alebo zimnicu, prikryte ho teplou prikrývkou, až kým zimnica neustúpi
 • Pri teplote nad 38°C podajte lieky s paracetamolom alebo ibuprofenom podľa príbalového letáka. Ibuprofen a paracetamol môžete aj striedať. Dôležité je dodržať časový interval medzi tým istým liekom a celkovú dennú dávku. ( v domácej lekárničke majte aj vo forme sirupu aj vo forme čípkov)
 • Malé deti by sa nemali potiť, môže dôjsť k prehriatiu, preto ich neprikrývajte, aby ste dosiahli potenie.
 • Ak teplota neklesne aspoň o 0,5°C cca do hodiny od podania liekov, alebo stúpa, začnete fyzikálne ochladzovať – zábaly a umývanie hubkou (viď.nižšie). nesnažte sa za každú cenu dostať teplotu do normálu hneď, pokles teploty o viac ako 2stupne už môže znamenať šok pre telo.
 • Dieťa musí piť, nenúťte ho jesť. Nútené jedlo často vyvráti.
 • S dieťaťom nikam necestujte, počas horúčky ho majte pod stálym dohľadom.

Deťom do 15 rokov sa nepodávajú prípravky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (acylpyrín, aspirín)!!!

Fyzikálne znižovanie horúčky

 • Zábal do vlažnej osušky- je vhodný pre deti, ktoré ešte nevedia sedieť. Osušku namočte do vody teplej asi 22°C a vyžmýkanú ju obtočte okolo hrudníka, brucha a slabín dieťaťa, nedávajte ju na ruky, nohy a hlavu. Dieťa prikryte ľahkou osuškou a nechajte tak 10min. Opakujte do zníženia teploty. Potieranie špongiou sa nerobí pri kožných ochoreniach.

Zábaly sa neaplikujú, ak má dieťa pocit chladu, triašku alebo mramorovanú kožu!

 • Potieranie vlažnou špongiou a sprchovanie- metóda vhodná pre deti, ktoré dokážu sedieť. Dieťa posadíte do vane a potierate  špongiou namočenou do vlaženej vody. Účinok sa dostaví do 30min. Pri sprchovaná začínate s vodou s teplotou len o 2°C nižšou, ako je teplota tela, postupne teplotu vody znižujete.

Zvyčajne nie je potrebné s prvou teplotou utekať k lekárovi, výnimkou sú dojčatá, ktoré s teplotou majú hneď aj vyrážky. Najprv podajte liek proti teplote doma a až potom sa vyberte k lekárovi (lekár nemá dôvod neveriť, že horúčka bola prítomná, nemusíte ho o nej názorne presviedčať).

Kedy navštíviť lekára

 • Ak zvýšená telesná teplota trvá dlhšie ako 3 dni ( u novorodencov a detí do 3 mesiacov navštívite lekára skôr)
 • Ak sa liekmi a ochladzovaním nedarí znížiť teplotu aspoň na 38,5°C, meranú pod pazuchou. Resp. na 39°C meranú v konečníku.
 • Ak sa objavia iné príznaky ochorenia, napríklad bolestivý plač, drobné zakrvácania na koži, apatia.
poistovnve