baner

Zapareniny

So zapareninami sa stretnú rodičia takmer každého dieťatka počas jeho života. Ak hovoríme o zaparenine, jedná sa väčšinou o zápal kože v oblasti zadočka, genitálu, stehien a zriedkavejšie aj iných lokalít (krk, pazuchy, tvár). Aj keď zaparenina môže dieťatku znepriemňovať život, dráždiť ho, a niekedy aj bolieť, len zriedkavo sa jedná o vážny stav.  Väčšinou sa jedná o krátkodobé postihnutie kože, ktoré trvá len tri-štyri dni a pri dobrej starostlivosti vymizne. Ale ak zápal kože pretrváva dlhšie obdobie, koža svrbí alebo bolí, mokvá, ošupuje sa a infikuje, môže sa jednať o vážnejšiu príčinu. Zapareniny, prípadne vyrážky môžu byť podobným prejavom aj vážnejších kožných ochorení - dermatitíd, medzi ktoré patria napríklad:

Plienková dermatitída vzniká pôsobením trenia plienok a nohavičiek a chemických látok z moču a stolice u dojčiat a batoliat. Zaparenina vzniká v oblasti genitálií a zadočka, pod a v okolí priložených plienok. Postihnuté plochy sú sýto červené, môžu sa vyskytnúť drobné pupence, majú sklon k mokvaniu. Vyrážka je bolestivá a páli, ale nesvrbí.

Intertrigo postihuje kožné záhyby a je dôsledkom mechanického dráždenia a chemického pôsobenia pri rozklade potu, slín, moču a stolice. Tento typ zaparenín vzniká pri nedostatočnej hygiene, starostlivosti o kožu bábätka, výmene plienok a nevhodným obliekaním. Postihnuté oblasti sú červené, majú sklon k mokvaniu, pália a bolia.

Atopický ekzém a jeho prejavy sa môžu tiež zamieňať za zapareniny. Začína medzi 2. a 6. mesiacom po narodení dieťaťa. Najčastejšie sa vyskytuje na brade, lícach a krku a môže sa postupne rozšíriť na celú hlavu, trup, ruky a nohy (najmä v oblasti kĺbnych zhybov). Koža v postihnutých miestach najprv začervenie, na povrchu sa vysievajú drobné pupence a pľuzgieriky, mokvá a postupne sa povrch pokrýva šupinami. Pretože postihnuté oblasti sú sprevádzané úporným svrbením, deti sa musia škrabať, sú nekľudné, podráždené, plačú a zle spia.

Kontaktný ekzém u dojčaťa môže mať tiež umiestnenie a vzhľad vyrážky, alebo zapareniny. Za vznik ekzému je zodpovedný alergén, na ktorý je dieťa alergické. Môže sa jednať o reakciu na detskú kozmetiku, prací prášok, na materiál z ktorého je vyrobené oblečenie, alebo na jednorazové plienky. Reakcia je lokálna, ekzém je prítomný len v miestach, kde citlivá pokožka prichádza s alergénom do styku.

Seboroická dermatitída sa u dojčiat vyskytuje najmä vo vlasatej časti hlavy a obočia, môže mať tiež vzhľad vyrážky, alebo zapareniny, koža je začervenaná, prítomné sú voskové šupiny.

Najčastejší vek, kedy sa podobné problémy objavujú je práve vek dojčenecký, najmä medzi 9 – 12 mesiacom veku dieťaťa. Môžu však pretrvávať až do veku batoľaťa.

K najčastejším príčinám vzniku zaparenín patria:
 
  • spanie v látkových plienkach alebo ponechanie vlhkej, prípadne pošpinenej plienky príliš dlho bez výmeny
  • odieranie, trenie, škrabanie kože dieťaťa o samotnú plienku
  • hnačka
  • prechod na pevnú stravu
  • bakteriálna alebo kvasinková infekcia
  • liečba antibiotikami, alebo keď matka počas dojčenia užíva antibiotiká
  • alergická reakcia na plienku

Ako predchádzať zapareninám dojčiat

Dôležité je primerané umývanie a kúpanie, najmä u detí so suchou pokožkou (niekedy stačí každý deň umyť len v oblasti plienok, a každý druhý deň celé telo). Voda, no najmä veľmi mineralizovaná narušuje oslabenú ochrannú bariéru kože.  Používame prípravky, ktoré neobsahujú mydlo (bežné mydlá vysušujú a dráždia pokožku), najlepšie tie, ktoré dokážu pokožke dodať chýbajúce lipidy.  Voda by nemala byť príliš teplá, nie viac ako 32 C, lebo teplo zvyšuje vysušovanie pokožky. Kúpanie by malo byť radšej kratšie, odporúča sa asi 10 minút. Pri umývaní používajte navlhčené bavlnené uteráčiky prípadne špongie, ktorými jemne stierame detskú pokožku. Utieranie uterákom môže pokožku podráždiť, preto dieťa radšej osušíme jemnými dotykmi prikladaním dobre sajúceho uteráku.

Dôležitá je priebežná starostlivosť o plienkovú oblasť. Základom prevencie vzniku zaparenín je starostlivé očistenie kože od moču a zbytkov stolice pod tečúcou vodou alebo čistiacimi obrúskami. Nevhodné je používanie detergentných mydiel. Pri prebaľovaní necháme zadoček chvíľu voľný a osušenú kožu ošetríme ochrannou masťou určenou pod plienky alebo masťou proti zapareninám. Zásyp sa na podráždenú a zvlášť vlhkú pokožku nehodí. Nevhodné sú i masti, ktoré zabraňujú prístupu vzduchu k pokožke.
Meňte plienky čo najčastejšie. Začervenanie pokožky zadočku je najčastejšie spôsobené nedostatočnou absorpciou a priepustnosťou plienky čo vedie ku dlhému kontaktu pokožky s močom a stolicou a často sa rozvinie sekundárna bakteriálna infekcia. Po každej výmene plienky jemne utrite zadoček detskými utierkami prípadne ho umyte a po dôkladnom vysušení natrite vhodným prípravkom, ktorý nenarúša lipidový film pokožky, prípadne použite prípravky s antibakteriálnym účinkom. Dôležité je používať plienky s dobrou sacou schopnosťou, bez perfemizácie a vhodnej veľkosti, aby nedochádzalo k iritácii, mechanickému dráždeniu pokožky, mikrobiálnej kolonizácii a následne vzniku zápalu.

Aj keď používame kvalitné, jednorazové plienky, u novorodencov ich vymieňame častejšie ako u dojčiat, odporúčané je 6 – 8 krát denne, prípadne podľa potreby aj častejšie, a aspoň jednkrát v noci. Mali by byť primerane veľké, aby v nich dieťa nebolo príliš stiahnuté a neobmedzovali ho v pohybe.

Liečba zaparenín u detí

Ak sa u vašeho dieťatka objavia príznaky zaparenín (začervenanie kože, pľuzgieriky, mokvanie a ošupovanie kože) dieťatko je nekľudné, podráždené, mrzuté, plače a nemôže zaspať, je dôležité urobiť niekoľko opatrení, ktoré by mohli ich príznaky zmierniť a vyliečiť.

Najdôležitejšie je ukľudniť podráždenú pokožku. Dieťa treba častejšie umývať (používajte vlažnú, čistú vodu alebo veľmi jemné, neparfémované mydlo) alebo utierať vlhkými utierkami, najmä v oblasti genitálu a perinea a dbať na dôkladné odstránenie moču, zvyškov stolice (najmä v prípade hnačky) a kožného mazu zo všetkých záhybov. Týmto sa zabráni ich rozkladaniu v teple a zvýšenému dráždeniu kože. Udržujte kožu dieťatka suchú. Treba častejšie prebaľovať, ponechať dlhšiu dobu voľne bez plienok, používať kvalitné plienky na jedno použitie. Ak aj napriek tomu dochádza k tvorbe zaparenín, zvážte ich výmenu za iný typ. Vymeňte aj hygienické obrúsky, vlhké utierky, kozmetické prípravky (mydlo, šampón), prípadne prací prášok a aviváž. Na ukľudnenie kože je možné použiť aj bylinkové kúpele (repík, harmanček, dubová kôra a iné) prípadne použiť maste na zapareniny (kalciová masť, Bepanthen, Rybilka, zinková masť atď.) Nepoužívajte púdre a zásypy.

Ak aj napriek uvedenej starostlivosti nedochádza k ústupu uvedených príznakov, je potrebné navštíviť vášho pediatra, pretože sa môže jednať o niektoré z vyššie uvedených ochorení, prípadne infekčnú komplikáciu a liečba bude závisieť od stanovenej diagnózy.
poistovnve